Právě si prohlížíte Aktivity inspirované montessori přístupem pro děti do 18 měsíců
montessori

Aktivity inspirované montessori přístupem pro děti do 18 měsíců

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkumontessori

S naší holčičkou jsme si prožili pěkně turbulentní a náročný první rok. Když už vydržela chviličku na zemi a začala projevovat zájem o různé předměty a nejen naší náruč, začala jsem řešit, s čím a jak si budeme hrát. Přirozeně jsem sáhla po knížkách, protože je sama miluju. U nich jsme spolu seděly celé dlouhé dny. Ale o tom to dneska nebude. Dneska bych vás chtěla inspirovat k dalším aktivitám, které jsou založené na montessori přístupu. Většinu aktivit mám uloženou ve výběru “montessori” na instagramu. Tento přístup je mému srdci velice blízký, protože vychází z principů jako jsou respekt k individualitě, svoboda a samostatnost. 

Montessori připravené prostředí

Nenechte se zmást, tady nejde jenom o typický montessori kobereček, dřevěné tácky, na kterých jsou prezentovány aktivity nebo o dřevěné didaktické pomůcky. Montessori připravené prostředí totiž celé stojí na mámě, která je v pohodě. V prvních letech života je dítě hodně na mámu napojené. Je proto důležité, jak se cítí máma – je v kontaktu se svými potřebami, tělem a emocemi? Uvědomuje si svoje hranice, pozná na sobě, kdy toho už je na ní moc a umí si odpočinout? To všechno ovlivňuje její psychické rozpoložení, tudíž také psychické rozpoložení dítěte. Mozek se totiž nejlépe učí, když je v pohodě. 

Hrubá motorika

V prvním roce života se dítě plazí, leze, sedí, stoupá si a může začít i chodit. Ideální je mu připravit prostředí tak, abychom co nejméně zasahovali do jeho přirozeného pohybu. Odstraňte z jeho dohledu nebezpečné věci nebo předměty, ke kterým nechcete, aby mělo přístup. Jeden ze základních montessori principů je, že svoboda a volnost dítě motivuje a učí. Nechte ho objevovat, chybovat a padat – samozřejmě tak, jak je vám to příjemné. Dobrý pomocník je také zrcadlo umístěné u země, aby se v něm miminko mohlo pozorovat. Nebojte se venku vyndat dítko z kočárku nebo nosítka a nechat ho zkoumat různé povrchy. Uvidíte to nadšení :). Staré krabice zkuste využít k vytvoření domácí překážkové dráhy.

Jemná motorika

Procvičte dětem prstíky aktivitou s plstěnými bambulkami (ty jsou must have!). Umístěte několik bambulek do šlehací metličky a nechte dítě, aby je vytahovalo ven. Stejně tak může vytahovat chlupaté drátky nebo špejle, které mu zastrkáte do cedníku. Možná jste si už všimli, že děti také baví pořád dokola vytahovat papírové kapesníky z krabice. Místo nich můžete krabici naplnit třeba ponožkami. Když už má natrénovaný pinzetový úchop a udrží v prstíkách třeba kukuřici, vyzkoušejte ji spolu vtláčet do modelíny. Další velká zábava je natáhnout izolepu do prostoru a nechat dítě, aby na ní lepilo zmíněné bambulky. Dále můžete zkusit na velký tác přilepit textilní nebo elektrikářskou páskou zvířátka a nechat dítě izolepu slupovat a “zachraňovat” zvířátka. Zkuste je přilepit i na vertikální plochu, například na lednici.

Přendávání, vkládání a vhazování

Oblíbené činnosti snad všech dětí. Malé miminko může rukou přendávat větší předměty z jedné mísy do druhé. Úměrně věku dítěte můžete k přendávání použít naběračku, lžíci, malou lžičku a nakonec trénovat pinzetový úchop. Dobře u toho využijete i formičku na muffiny. Přendávat se dá doslova cokoliv kamkoliv. Fantazii se meze nekladou. 

Další dobrou pomůckou mohou být vkládací puzzle. Nejmenší děti začínají vkládat jeden dílek jednoduchého geometrického obrazce – například čtverec, kruh, trojúhelník nebo obdélník. Když se vám nechce pomůcku kupovat, jednoduše se dá vyrobit doma z kartonu. 

Bambulky se dají také vhazovat do lahve se širším hrdlem. Můžete také vhazovat knoflíky do vytvořené pokladničky. Zábavné je i vhazování fazolek do skleněné nádoby (například do lahvičky od Alpy nebo do skleněných lahviček od limonád) kvůli tomu, že předmět hezky cinkne, když dopadne na dno. Bambulky se dají také protlačovat do krabičky, do které vyříznete o něco menší otvor, než je samotná bambulka. Tato aktivita spadá mezi tlakové, při kterých děti krásně využívají svou fyzickou sílu. Můžete zkusit ještě vyříznout malý otvor do dózy například od kávy (která má gumové víčko) a protláčet otvorem truhlářské kolíčky. Vyřezané otvory je lepší pro jistotu oblepit izolepou, aby nedošlo k poranění při snaze protlačit daný předmět. 

Navlékání

Velmi oblíbenou aktivitou je dále navlékání kroužků na tyčku. Pokud nemáte koupenou pomůcku, můžete zkusit zapíchnout vařečku mezi dvě matrace a navlékat na ní kroužky z galanterie. Starší děti mohou navlékat penne těstoviny na špejly, kterou zapíchnete do modelíny. U nás se ještě osvědčily párátka, která jsem zapíchala do houbičky na nádobí, zastřihla jim ostrý konec a holčička na ně navlékala těstoviny. 

Stohování

Stohování je aktivita, při které dává dítě předměty na sebe nebo do sebe. Určitě znáte oblíbené stavění věže z kostek (a ještě oblíbenější její bourání). Můžete si zkusit také pohrát s plastovými kelímky různých velikostí a ty vkládat do sebe. Schválně – z čeho všeho, co máte doma, se dá postavit věž?

Otevírání a zavírání

Děti mají ve velké oblibě krabičky a dózičky. Nevyhazujte doma nic, co má zajímavý obal a poskytněte to dítku ke zkoumání.

Montessori vodní hrátky

Voda přitahuje děti jako magnet. Jako první můžete zkusit přelévání. Ideální jsou na to malé džbánky z Ikei. Postavte dítě do učící věže k lince, obložte ručníky a nechte ho přelévat vodu z jedné nádoby do druhé. Vodu můžete zpestřit obarvením potravinářskými barvami. Vychutnejte si tu radost, když se dítku poprvé podaří přelít vodu bez jejího vylití! Zkuste dále k přelévání použít naběračku nebo lžíci.

Holčičku ještě hodně baví lovit předměty ze dřezu sítkem. U dřezu už prostála dohromady dlouhé hodiny. Vyzkoušejte nakrájet jablko na malé kousky, hodit do dřezu s vodou a nechte dítě lovit. U hry si tak dá zrovna i malou svačinku. 

Demolování a ničení

Občas na svém dítěti můžete pozorovat, že má pěknou chuť něco ničit. Je to přirozená potřeba, která se dá také nasytit při hře. Dítě může například trhat staré letáky a mačkat je do kuličky, se kterou pak může házet. U nás se osvědčilo drcení oříšků v pytlíku paličkou na maso. Zajímavá aktivita také může být rozbíjení skořápek z vajíčka, kdy jsem je dala na tác, přetáhla potravinovou fólií a nechala holčičku rozbíjet kladívkem ze zatloukačky. 

Výtvarné tvoření

Pro počátky tvoření se nejčastěji doporučují prstové barvy. Dejte na zem igelit, na to velký arch papíru a nechte dítěti volnou ruku. Ale pozor, bude to mít všude! Tak na tuhle aktivitu běžte ideálně hned po ránu, kdy máte ještě dostatek síly :).

Hudba a hudební nástroje

V montessori principech jde primárně o to, abychom děti s hudbou seznamovali. Ukažme jim její pestrost, hlasitost a druhy. Děti do 3 let jsou hodně citlivé na extrémy: hlasitá hudba/potichá hudba, rychlá hudba/pomalá hudba. Pořídili jsme domů sadu dřevěných nástrojů. Krásně se děti vyřádí s xylofonem, bubínkem nebo píšťalkou. Hodně parády také nadělají zkumavky, které můžete doma naplnit pískem, rýží, kamínky – a zkoumat odlišnosti jejich zvuku. Vyzkoušet také můžete zvuková leporela. 

A nebo si jen pusťte rádio a tančete spolu! Užívejte si všechny montessori i nemontessori momenty při hře, protože tak malé, jako je vaše dítě teď, už nikdy jindy nebude ♥.